Skip to main content Skip to page footer
Fraktografska analiza
Cilji izobraževanja
Udeleženci bodo pridobili osnovna znanja o lomu materialov, ki so ključna za analizo prelomnin.
Udeleženci bodo usposobljeni za prepoznavanje vzrokov lomov skozi analizo prelomnin.
Udeleženci bodo razumeli, kako uporabiti pridobljena spoznanja za izboljšanje pri konstruiranju, izdelavi ter uporabi materialov.
banner

Udeleženec pridobi 3 IZS točke.

Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
15 ur
slovenski
v živo
6/6
0,00 €
Vsebina

Lomi strojnih delov, konstrukcij in naprav so dogodki, ki lahko povzročijo veliko materialno škodo in izgubo človeških življenj. Zato je nujno poznavanje vzrokov za lom. Eno izmed učinkovitih orodij za opredelitev lomov je fraktografska analiza. Ta omogoča ugotovitev vzrokov za lom ter napovedovanje obnašanja materialov v praksi na osnovi analize prelomov preizkušancev pri standardnih mehanskih preizkusih.

Pri predavanjih boste spoznali vpliv napetostnega stanja in mehanskega obnašanja materialov na lom pri statičnih, dinamičnih in udarnih obremenitvah. Predstavljena bo zgradba materialov in njen vpliv na nastanek ter napredovanje razpok pri različnih napetostnih in deformacijskih stanjih.

V praktičnem delu boste pridobili znanja o pravilnem odvzemu in hranjenju prelomnin ter izvedli analize prelomnin v makro- in mikroobmočju z uporabo različnih svetlobnih in elektronskih mikroskopov. Ta del izobraževanja vam bo omogočil, da teoretično znanje povežete s praktičnimi izkušnjami ter pridobite kompetence za samostojno izvajanje fraktografske analize v praksi.

Kompetence

Kompetence, ki jih bodo udeleženci pridobili:

  • Sposobnost pravilno odvzeti vzorec, ga očistiti in ustrezno shraniti za nadaljnjo preiskavo. 
  • Zmožnost ugotoviti temeljne značilnosti loma z osnovnim pregledom.
  • Sposobnost načrtovanja ustreznih korakov za izvedbo fraktografske analize.
  • Prepoznavanje vrst lomov na makro- in mikronivoju. 
  • Obvladovanje tehnik svetlobne in elektronske mikroskopije za pridobivanje mikroposnetkov prelomnin.
  • Sposobnost celovite analize in opredelitve vrste loma na podlagi zbranih podatkov.

Urnik izobraževanja

Dan

Čas 

Vsebina

DAN 1

10:00 – 16:00

  • Osnove o zgradbi tehniških materialov.
  • Napetostna stanja.
  • Splošno o krhkem in žilavem lomu.
  • Odvzem vzorca in priprava vzorca za trajno shranjevanje.
  • Prelomi pri statičnih preizkusih.

DAN 2

10:00 – 16:00

  • Prelomi pri udarnih preizkusih.
  • Prelomi pri utrujanju.
  • Analiza prelomov z elektronsko mikroskopijo. 

DAN 3

12:00 – 15:00

  • Predstavitev projektne naloge.

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

Nosilec izobraževanja

red. prof. dr. Franc Zupanič, univ. dipl. inž. metal. in mater.

raziskuje sintezo, predelavo, obdelavo in spajanje zlitin, pri čemer se osredotoča na povezavo med izdelovalnimi parametri, mikrostrukturo in končnimi lastnostmi. Njegovo glavno raziskovalno področje je razvoj in karakterizacija aluminijevih zlitin, predvsem visokotrdnostnih Al-Mg-Si zlitin in patentiranih toplotno obstojnih zlitin, utrjenih s kristalnimi in kvazikristalnimi izločki.

Pri raziskavah uporablja napredne metode, kot so svetlobna in elektronska mikroskopija, mikrokemična analiza, rentgenska fazna analiza, atomska tomografija ter mehanski preizkusi (natezni, udarni, trdnostni in preizkusi lezenja). Pomemben del njegovega dela je tudi fraktografija, ki je ključna za razumevanje procesov loma pri statičnih, udarnih in dinamičnih obremenitvah.

Sodeloval je pri določanju dinamične trdnosti novih aluminijevih zlitin, kot je AA 6086, ter pri primerjavah z uveljavljenimi zlitinami, prav tako pa pri raziskavah avksetičnih zlitin in zlitin, izdelanih z dodajalnimi tehnologijami, kot je 3D-tiskanje.

Ostali izvajalci

doc. dr. Tonica Bončina

je strokovna svetnica in višja znanstvena sodelavka z več kot trideset let izkušenj s področja raziskovanja kovinskih in drugih materialov. Je specialistka za metalografijo in svetlobno ter elektronsko vrstično mikroskopijo. Ima strokovni habilitacijski naziv strokovne svetnice, znanstveni naziv višje znanstvene sodelavke in  pedagoški naziv docentke na področju Materialov.  Je nosilka predmeta na Doktorski šoli strojništva Materialografija.