Skip to main content Skip to page footer
Pomen meritev pri zagotavljanju kakovosti procesov in izdelkov ter geometrijsko dimenzioniranje in toleriranje (GD & T)
Cilji izobraževanja
Razumeti vlogo meritev pri zagotavljanju kakovosti procesov in proizvodov.
Spoznati metode in orodja za zagotavljanje kakovostnih meritev v industrijskih procesih.
Spoznati standarde in njihove zahteve za geometrijsko dimenzioniranje in toleriranje.
Obvladati praktični pristop h geometrijskemu dimenzioniranju in toleriranju.
Razumeti vloge oddelkov konstruiranja, načrtovanja procesov in kontrole v podjetju pri načrtovanju izdelkov in procesov in potrjevanju njihove skladnosti z zahtevami.
Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
1 dan
slovenski
v živo
1
/30
0,00 €
Vsebina

Izobraževanje ponuja celovit vpogled v pomen meritev za zagotavljanje kakovosti v industrijskih procesih ter osnove geometrijskega dimenzioniranja in toleriranja izdelkov. 

Spoznali boste, kako meritve podpirajo sistem zagotavljanja kakovosti procesov in izdelkov ter zakaj so ključne za doseganje skladnosti z mednarodnimi standardi. Obravnavani se bodo standardi za sisteme vodenja kakovosti, kot so SIST EN ISO 9001 in IATF 16949, ter standardi za geometrijsko specifikacijo izdelkov, kot so SIST EN ISO 1101, SIST EN ISO 5459 in SIST EN ISO 5458. Razlaga teh standardov bo podkrepljena s praktičnimi primeri iz meroslovne in proizvodne prakse. 

Osrednji del izobraževanja bo posvečen geometrijskim osnovam in veličinam, ki so bistvene za GD&T. Pridobili boste poglobljeno razumevanje osnovnih in naprednih konceptov geometrijskega dimenzioniranja in toleriranja ter se seznanili z izbranimi posebnimi primeri uporabe GD&T v praksi. 

Poseben poudarek bo namenjen komunikaciji med ključnimi oddelki v podjetju, kot so konstruiranje, načrtovanje procesov in kontrola izdelkov. Povezovanje teh funkcij je ključno za zagotavljanje skladnosti izdelkov z zahtevami geometrijske specifikacije. 

Izobraževanje vodi predavatelj z vrhunskimi kompetencami na področju meroslovja, načrtovanja merilnih procesov in potrjevanja geometrijske skladnosti izdelkov. Program je zasnovan tako, da udeležencem omogoča pridobitev znanja, ki ga bodo lahko takoj uporabili pri zagotavljanju kakovosti izdelkov in optimizaciji procesov v svojem podjetju. 

Kompetence

  • Poznavanje zahtev standardov za geometrijsko dimenzioniranje in toleriranje izdelkov. 
  • Zmožnost pravilne interpretacije geometrijskih veličin in toleranc na 3D modelih in tehniških risbah.
  • Sposobnost načrtovanja izdelovalnih procesov na osnovi tehniške dokumentacije o izdelku.
  • Zmožnost samostojne izbire ustrezne merilne naprave in načrtovanja merilnih procesov za določanje geometrijskih značilnosti izdelkov. 

Urnik izobraževanja

Dan

Čas

Aktivnost

DAN 1

9:00 - 16:00

Pomen meritev:

  • Zahteve standardov za vodenje kakovosti. 
  • Odločanje o kakovosti procesa in izdelka. 
  • Načrtovanje meritev. 

Pogreški in merilna negotovost.  

Razlaga toleranc oblike in lege: 

  • Standardi. 
  • Pojmi in definicije. 
  • Označevanje na tehniških risbah.
  • Baze in bazni sistemi. 
  • Definicije tolerančnih polj in območja veljavnosti toleranc.
  • Tolerance oblike. 
  • Tolerance lege in teka. 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

Nosilec izobraževanja

red. prof. dr. Bojan Ačko

je vodja Laboratorija za tehnološke meritve (nosilec nacionalnega etalona za dolžino v RS in akreditiran kalibracijski laboratorij), predstavnik RS v Evropskem združenju nacionalnih meroslovnih laboratorijev EURAMET TCL, v zadnjih petih letih je bil vodja slovenskega dela konzorcija 2 evropskih meroslovnih projektov FP H2020 in Horizon Europe, je vodilni in strokovni ocenjevalec laboratorijev in kontrolnih organov pri Slovenski akreditaciji, avtor več kot 30 kalibracijskih postopkov z vrednotenjem merilne negotovosti, avtor dveh univerzitetnih učbenikov in enih skript, v zadnjih petih letih pa so njegove najpomembnejše objave s področja eksperimentalne določitve negotovosti pri umerjanju končnih meril, razvoja avtomatiziranega sistema za umerjanje stopničastih meril, analize merilne negotovosti laserskih interferometrov, digitalizacije in verifikacije meroslovnih podatkov ter vpliva temperature na negotovost umerjanja stopničastih meril. Vse raziskave so s področja meroslovja in so objavljene v uveljavljenih mednarodnih revijah, nastale pa so v soavtorstvu s sodelavci Laboratorija za tehnološke meritve in dveh večjih evropskih meroslovnih inštitutov.