Skip to main content Skip to page footer
Preskušanje tekstilnih materialov
Cilji izobraževanja
Razumeti in razložiti principe delovanja različnih metod preskušanja tekstilnih materialov. 
Osvojiti uporabo ustreznih standardov za preskušanje tekstilnih materialov. 
Razumeti odvisnosti med pogoji preskušanja in rezultati preskusov ter znati te odnose ustrezno razložiti. 
Osvojiti uporabo osnovnih statističnih metod za vrednotenje rezultatov meritev. 
Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
po dogovoru
slovenski
v živo
6
/10
0,00 €
Vsebina

Izobraževanje ponuja temeljit vpogled v ključne metode in standarde preskušanja tekstilnih materialov, kar omogoča natančno določanje lastnosti vlaken, preje in ploskih tekstilij. Ponuja celovit pregled metod preskušanja, ki omogočajo zanesljivo oceno kakovosti in zmogljivosti tekstilnih materialov, ter nudi praktične vpoglede v zagotavljanje standardov in specifikacij, ki jih industrija zahteva.

Spoznali se boste z osnovnimi pojmi s področja merskih enot in statističnih metod, kar bo vzpostavilo temelje za razumevanje in vrednotenje rezultatov preskušanja. Sledi predstavitev klimatskih pogojev pri preskušanju, ki vplivajo na rezultate preskusov in so ključni za zanesljivo merjenje. Obravnavali boste spoznali metode preskušanja vlaken, vključno z merjenjem gostote, finosti, dolžine in mehanskih lastnosti vlaken, ter standardizirane metode, ki omogočajo natančno določanje teh lastnosti in so bistvenega pomena za vrednotenje kakovosti surovin. 

Program vključuje tudi pregled metod preskušanja prej, kot so določanje finosti, vitje, označevanje in mehanske lastnosti. Poudarek bo na razumevanju, kako te lastnosti vplivajo na končno kakovost tekstilnih izdelkov in njihovo ustreznost za različne aplikacije. 

Za ploske tekstilije bo izobraževanje predstavilo metode preskušanja gostote niti, debeline, mase, trdnosti, togosti ter prepustnosti zraka in vode. Poglobljeno bomo obravnavali tudi merjenje krčenja, odpornosti proti drgnjenju ter kota razgubanja, kar omogoča celovito oceno zmogljivosti tekstilnih izdelkov. 

Kompetence

  • Sposobnost praktične uporabe standardnih metod preskušanja tekstilij in ocenjevanja njihove kakovosti. 
  • Zmožnost izbire in uporabe pravilnih standardov za specifične preskusne zahteve tekstilnih materialov. 
  • Sposobnost interpretacije rezultatov preskušanja ob upoštevanju pogojev preskusov. 
  • Usposobljenost za uporabo osnovnih statističnih metod pri vrednotenju in analizi rezultatov meritev. 

Urnik izobraževanja

Urnik se pripravi po dogovoru z udeleženci.

 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

 

Nosilec izobraževanja

red. prof. dr. Tatjana Kreže

je strokovnjakinja na področju tekstilnih vlaken in naravno obnovljivih materialov. Ukvarja se z raziskavami vplivov strukture na interakcijske sposobnosti in uporabne lastnosti vlaken. Proučuje možnosti uporabe vlaken iz alternativnih virov in vplive različnih naprednih postopkov funkcionalizacije na njihove lastnosti in napredno uporabo. V zadnjih 5 letih svojega raziskovanja je na osnovi svojega znanostvenoraziskovalnega dela objavila znanstvene članke, ki so obravnavale naslendje teme:

  • Površinske lastnosti nekonvencionalnih celuloznih vlaken.
  • Metode preskušanja tekstilnih materialov.
  • Novosti na področju tehničnih tekstilij in kompozitov.
  • Ekstrakcija keratina iz perutninskega perja in izboljšanje njegovih uporabnih lastnosti z dodatkom glukomanana.

Ostali izvajalci

doc. dr. Matej Bračič

je strokovnjak na področju površinske obdelave tekstilnih materialov. Ukvarja se z raziskavami interakcij tekstilnih materialov in drugih trdnih površin izdelanih iz vlaknotvornih polimerov s polimeri, nanodelci in biološkimi molekuli. Proučuje vplive površinskih obdelav na sposobnost preprečevanja rasti mikroorganizmov. V zadnjih 5 letih, je na osnovi svojega znanstvenoraziskovalnega dela objavil znanstvene članke, ki so obravnavali med drugim:

  • Protimikrobne prevlke iz polisaharidov z dodanim amoksicilinom za otropedske vsadke iz nerjavečega jekla medicinske kakovosti.
  • Disperzibilnost vlažilnih robčkov za izpiranje med shranjevanjem - Vloga nabrekanja vlaken in ionske zaščite.
  • Prevleke iz celuloznih derivatov z mešanim nabojem s sposobnostjo preprečevanja koagulacije in adhezije krvnih proteinov.
  • Modifikacija površine silikona s formulacijami koloidnih polisaharidov za razvoj protimikrobnih uroloških katetrov.
  • Uporaba disperzij iz alkalnih nanodelcev stabiliziranih s celuloznimi derivati za razkisanje in izboljšanje mehanskih lastnosti papirne kulturne dediščine.