Skip to main content Skip to page footer
Vrednotenje merilne negotovosti v laboratoriju in v industriji
Cilji izobraževanja
Razumeti poslanstvo meroslovja ter osnovne meroslovne pojme, ki definirajo točnost meritev.
Spoznati pomen obvladovana vplivov na točnost in zanesljivost meritve.
Spoznati mednarodno standardiziran postopek vrednotenja merilne negotovosti.
Znati določiti in kvantificirati vplive na posamezne tipe meritev geometrijskih parametrov v različnih pogojih in ob uporabi različnih merilnih instrumentov.
Obvladati koncepte določitve matematičnih modelov za izračun korigiranega merilnega rezultata.
Znati povezati posamezne vplive na merilni rezultat v model za določitev merilne negotovosti in ovrednoti merilno negotovost za konkretne merilne probleme. 
Deli izobraževanje
Podrobnosti izobraževanja
2 dni
slovenski
v živo
1
0/8
0,00 €
Vsebina

Dvodnevno intenzivno izobraževanje "Vrednotenje merilne negotovosti pri merjenju" je zasnovano za pridobitev temeljnega razumevanja pogreškov pri merjenju in merilne negotovosti. Spoznali boste povezavo med negotovostjo meritve in tolerancami izdelka ter se podrobno seznanili z mednarodno standardiziranim postopkom vrednotenja merilne negotovosti. 

V teoretičnem delu boste pridobili znanje o osnovah meroslovja, osnovnih meroslovnih pojmih ter pogreških pri merjenju, podprtih s primeri iz merjenja dolžin. Poudarek bo na osnovah merilne negotovosti in standardiziranih postopkih za njeno vrednotenje. Prikazani bodo primeri vrednotenja merilne negotovosti pri umerjanju dimenzijskih merilnih instrumentov in nadzoru proizvodnih procesov, še posebej pri merjenju geometrijskih značilnosti izdelkov. 

Teoretično znanje boste nadgradili s praktičnimi primeri eksperimentalnega in analitičnega vrednotenja prispevkov k merilni negotovosti v različnih merilnih postopkih in na različnih merilnih instrumentih. Praktične vaje bodo vključevale eksperimentalno vrednotenje kosinusnega pogreška, Abbejevega pogreška, pogreška pozicioniranja kamere na črtico in naključnih pogreškov. Prav tako boste analitično vrednotili različne sistematične pogreške, kot je vpliv temperature. Praktični del izobraževanja bo prilagojen vašim specifičnim zahtevam in delovnim okoljem. Izvajal se bo v našem kalibracijskem laboratoriju, ki ima v Sloveniji status nosilca nacionalnega etalona za dolžino (»slovenski meter«). Naše laboratorijsko osebje ima vrhunske kompetence in izkušnje na področju umerjanja merilnih instrumentov ter izdelave merilnih metod in postopkov. 

Kompetence

  • Zmožnost obvladovanja meritev s stališča vplivov na njihovo točnost. 
  • Sposobnost samostojnega kreiranja matematičnega modela meritve, ki omogoča korekcijo sistematičnih pogreškov in predstavlja osnovo za vrednotenje merilne negotovosti.
  • Samostojno ovrednotiti merilno negotovost za različne tipe meritev in različne vplive na točnost meritve. 
  • Sposobnost kakovostne odločitve o ustreznosti izdelka na osnovi merilnega rezultata in pripadajoče merilne negotovosti. 

 

 

Urnik izobraževanja

Dan

Čas

Aktivnost

DAN 1

 

09.00 - 16.00
 

  • Osnove meroslovja in osnovni meroslovni pojmi.
  • Pogreški pri merjenju s primeri iz merjenja dolžin.
  • Osnove merilne negotovosti.
  • Mednarodno standardiziran postopek vrednotenja merilne negotovosti.
  • Primeri vrednotenja merilne negotovosti na osnovi simuliranih podatkov o meritvi 

DAN 2

09.00 - 16.00
 

  • Eksperimentalno vrednotenje kosinusnega pogreška.
  • Eksperimentalno vrednotenje Abbejevega pogreška. 
  • Eksperimentalno vrednotenje pogreška pozicioniranja kamere na črtico.
  • Eksperimentalno vrednotenje naključnih pogreškov. 
  • Analitično vrednotenje različnih sistematičnih pogreškov (vpliv temperature, …). 
  • Preizkus znanja.

 

Pogoji za pristop k izobraževanju

Ni pogojev za pristop.

 

Bi se želeli prijaviti na to izobraževanje?

Seznam razpisanih izobraževanj s termini je na voljo na spletni strani pod zavihkom aktualna izobraževanja in v koledarju izobraževanj. Če med ponujenimi programi ne najdete ustreznega, nam pošljite povpraševanje na e-poštni naslov cvu.fs@um.si. Na vaše povpraševanje bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

Nosilec izobraževanja

red. prof. dr. Bojan Ačko

je vodja Laboratorija za tehnološke meritve (nosilec nacionalnega etalona za dolžino v RS in akreditiran kalibracijski laboratorij), predstavnik RS v Evropskem združenju nacionalnih meroslovnih laboratorijev EURAMET TCL, v zadnjih petih letih je bil vodja slovenskega dela konzorcija 2 evropskih meroslovnih projektov FP H2020 in Horizon Europe, je vodilni in strokovni ocenjevalec laboratorijev in kontrolnih organov pri Slovenski akreditaciji, avtor več kot 30 kalibracijskih postopkov z vrednotenjem merilne negotovosti, avtor dveh univerzitetnih učbenikov in enih skript, v zadnjih petih letih pa so njegove najpomembnejše objave s področja eksperimentalne določitve negotovosti pri umerjanju končnih meril, razvoja avtomatiziranega sistema za umerjanje stopničastih meril, analize merilne negotovosti laserskih interferometrov, digitalizacije in verifikacije meroslovnih podatkov ter vpliva temperature na negotovost umerjanja stopničastih meril. Vse raziskave so s področja meroslovja in so objavljene v uveljavljenih mednarodnih revijah, nastale pa so v soavtorstvu s sodelavci Laboratorija za tehnološke meritve in dveh večjih evropskih meroslovnih inštitutov. 

Ostali izvajalci

dr. Jasna Tompa

je asistentka v Laboratoriju za tehnološke meritve in se znanstveno ukvarja predvsem z razvojem zahtevnih kalibracijskih postopkov ter izvedbo kalibracij na najvišji točnostni ravni. Njena bibliografija obsega v zadnjih petih letih štiri izvirne znanstvene članke. Eden od teh je s področja meroslovja, in se ukvarja z eksperimentalno določitvijo negotovosti pri umerjanju končnih meril. Razvojno delo sodelavke pa je fokusirano v izdelavo in posodabljanje kalibracijskih postopkov. V zadnjih petih letih je samostojno ali v sodelovanju s sodelavci Laboratorija za tehnološke meritve objavila dvajset kalibracijskih postopkov, ki so tudi akreditirani pri Slovenski akreditaciji. V nacionalnem laboratoriju tudi vzdržuje sistem vodenja kakovosti, ki ga je v letu 2024 uspešno predstavila na tehničnem odboru EURAMET za kakovost. 

doc. dr. Rok Klobučar

je asistent v Laboratoriju za tehnološke meritve in se znanstveno ukvarja predvsem z razvojem in avtomatizacijo kalibracijskih postopkov ter izvedbo zahtevnih kalibracij na najvišji  točnostni ravni. Njegova bibliografija obsega v zadnjih petih letih štiri izvirne znanstvene članke s področja meroslovja, ki so fokusirani v razvoj  avtomatiziranega merilnega sistema za umerjanje stopničastih meril, digitalizacijo in verifikacijo meroslovnih podatkov, vpliv temperature na negotovost umerjanja stopničastih meril, ter razvoj merilnega sistema za umerjanje 2D optičnih mrež s submikrometrsko točnostjo. Vse raziskave so s področja meroslovja in so objavljene v uveljavljenih mednarodnih revijah, nastale pa so v soavtorstvu s sodelavci Laboratorija za tehnološke meritve in dveh večjih evropskih meroslovnih inštitutov.